2010. november 30., kedd

Béta


A szoftverfejlesztésben a béta megjelölés azt jelenti, hogy az adott alkalmazás elkészítése a második fázisba érkezett, amikor már a felhasználók is tesztelhetik azt. Leginkább a webes alkalmazásoknál, szolgáltatásoknál használják, mivel a felhasználói visszajelzés hatékonyabban működik, mint az asztali szoftverek esetében. Ez a szakasz arra szolgál, hogy az addig nem feltárt bugokra fény derüljön, és ezeket a fejlesztők kijavítsák.

Erre a második, tesztfázisra utal az elnevezés is, a béta is, amely a görög ábécé második betűje.

2010. november 29., hétfő

Google Toolbar


A Google Toolbar (magyarul Google Eszköztár) az Internet Explorer és Mozilla Firefox böngészőkhöz telepíthető kiegészítő. Mindhárom legnépszerűbb operációs rendszeren (Microsoft Windows, Mac OS X és Linux) működik. Az eszköztár a böngésző felső sávjában jelenik meg a következő funkciókkal:

  • gyors keresési lehetőség
  • oldal továbbküldése e-maillen
  • fordítás adott nyelvre
  • az adott oldal page rank-jének megtekintése
  • könyvjelzők hozzáadása, stb.

A Google Eszköztár legfrissebb változata a 5-ös béta verzió, az alkalmazás már magyar nyelven is elérhető.

2010. november 28., vasárnap

Feltöltési sebesség


A feltöltés a letöltés fordítottja: ilyenkor egy helyi számítógépről tölt fel a felhasználó adatokat egy távoli szerverre vagy más hálózati helyre.
A feltöltési sebességg pedig az jelenti, hogy milyen gyorsan tudja a felhasználó elküldeni az adott fájlt. Ezt sok minden befolyásolhatja: elsősorban az, hogy milyen típusú internetelőfizetése van a felhasználónak (ezekben az adatátvitelgi paraméterek általában rögzítve vannak, az asszimetrikus kapcsolatok kisebb sebességet biztosítanak a feltöltések számára), továbbá, hogy milyen számítógépet használ, milyen az ezen futó operációs rendszer, illetve milyen folyamatok futnak a számítógépen a feltöltéssel egyidőben.

2010. november 27., szombat

bélyegkép


A bélyegkép megoldás a Cygnus Systems nevű amerikai cég 2008. március 18-án az USÁ-ban levédett megoldása. Lényege: a számítógépes fájlok grafikai ikonokon keresztül történő elérése, amikor is a grafikai ikon egy fájl vagy fájlok egy konkrét, kiválasztott részletét vagy részleteit ábrázolják.

Két fő - együttes - jellemzője tehát az ikonszerű betekintő kép és az ezen keresztüli elérés funkció.

A megoldást böngészőkben (Internet Explorer 8, Google Chrome, Safari) használják, illetve fájlkezelőkben (pl. Windows Explorer, Apple Finder) alkalmazzák a könyvtárak kilistázásakor.

De az Apple ezt alkalmazza a Cover Flow-nak nevezett nézetben is, illetve az iPhone főmenüjében is használja az ikonos betekintő kép és egyúttal hozzáférés funkciót.

2008. decemberében a Cygnus Systems beadvánnyal fordult az arizónai bírósághoz, ami szerint a három nagy cég (Google, Microsoft és az Apple) megsértette a jogait.

A bélyegkép elnevezést - a fenti definícióban írtaktól némileg eltérő esetben - használják még a thumbnail magyar fordításánál is (melyet nézőképként vagy kicsinyített képként is fordítanak).

Kapcsolódó hivatkozások:

Cygnus Systems: www.cygnus-sys.com

2010. november 26., péntek

4Nagy Ingatlan


A 4Nagy Ingatlan nevű honlap első változata 2007-ben indult el. Tulajdonosa a 4Nagy Kft., melynek fő profilja az ingatlanközvetítés. Az oldal célja a cég ingatlan-kínálatának bemutatása, érdeklődők szerzése az eladó ingatlanok iránt. A honlap kiemelten foglalkozik Dunakeszin és környékén található ingatlanokkal, illetve új építésű lakásokkal, házakkal és ikerházakkal.

A 4Nagy Kft. tevékenységei közé tartozik továbbá családi házak építőipari kivitelezése, illetve könnyűszerkezetes házak, gyorsházak építése.

Adatlap:
Név: 4Nagy Ingatlan
Alapítás éve: 2007.
Tulajdonos: 4Nagy Kft.
Tematika: ingatlan, ingatlanközvetítés, építőipari kivitelezés, könnyűszerkezetes házak

2010. november 25., csütörtök

Böngésző


A böngésző egy olyan szoftveres alkalmazás, amely lehetővé teszi a felhasználó számára, hogy a weben lévő oldalak tartalmát (szöveges, audio, vizuális, multimédiás) megtekintse. A különféle böngészők megjelenítési módja eltérhet annak függvényében, hogy hogyan értelmezik az egyes weboldalak HTML-kódját.
A böngészők a webszerverekkel kommunikálva kérik le az egyes oldalak tartalmát. Ezt a HTTP szabvány szerint teszik, illetve egyes böngészők más szabványokat is támogatnak. A legnépszerűbb böngészők a következők: Internet Explorer, Mozilla Firefox, Safari, Opera, Konqueror.

2010. november 24., szerda

Banner


A banner az egyik legkorábbi online hirdetési forma. Általában téglalap alakú kép formája szokott lenni, amely leggyakrabban a weboldal tetején helyezkedik el, és ha a felhasználó rákattint, akkor a hirdető oldalára jut. Vásárlása megjelenítés alapon történik, vagyis a hirdető azért fizet, hogy pl. 2000 alkalommal legyen megjelenítve a hirdetése, nem pedig azért, hogy hányan kattintanak rá.

2010. november 23., kedd

Bács-Kiskun megye internet kávézói


Bács-Kiskun megyében a következő internet kávézók találhatóak:


Bács-Kiskun megye netkávézói nagyobb térképen való megjelenítése

Név
Cím
Godypapa Pizzapince
6000
Kecskemét
Arany János utca 3.
Piramis Netcafe
6000
Kecskemét
Csányi út 1-3.
Kecskemét Cafe
6000
Kecskemét
Kossuth tér 6-7.
McDonald's
6000
Kecskemét
Kossuth tér 6-7.
California Coffee Company Kecskemét
6000
Kecskemét
Szabadság tér 2.
Anna Presszó
6065
Lakitelek
Esze Tamás utca 2.
Aréna Kávézó
6100
Kiskunfélegyháza
Nefelejcs utca
A-Net Club Internet Kávézó
6120
Kiskunmajsa
Fő u. 37.
Pálosi Internet Kávézó
6135
Csólyospálos
Kossuth u. 75.
Kávészünet Internet
6300
Kalocsa
Szent István utca 37.
Gasztro Klub Kft.
6400
Kiskunhalas
Bokányi Dezső u. 16.
Battlezone
6400
Kiskunhalas
Mátyás tér 7.
Netbongeszde
6430
Bácsalmás
Hősök tere 3.
Riverside Pub
6500
Baja
Sugovica part
Curanet
6500
Baja
Tóth Kálmán Tér

A lista folyamatosan frissül.

2010. november 22., hétfő

CrazyEgg


A CrazyEgg egy heatmap szoftver, amelynek segítségével azt lehet tesztelni, hogy egy weboldalnak melyek azok a helyei, ahol a látogatók a leggyakrabban kattintanak. Ez pedig jelzi, hogy az oldal mennyire éri el a célját: megtalálják-e a felhasználók a releváns tartalmakat, vagy az oldal szerkezeti felépítése megtévesztő a számukra.

A CrazyEgg segítségével egy egyszerű JavaScript kód beillesztésével tesztelni kívánt oldalunkra egy nap után már láthatjuk is az eredményeket. A szolgáltatás 2009 elejétől már nem próbálható ki ingyenesen, a legolcsóbb verzió havi 9 dollárba kerül, ezzel 10 oldalt vizsgálhatunk, havi 10.000 látogatóig. A drágább csomagok több oldalt és magasabb látogatószámot engednek tesztelni.

2010. november 21., vasárnap

Copyleft


A Copyleft a bevett szerzői jogi oltalommal szemben jött létre, párhuzamos gyakorlatként, amelyben a szerzők eldöntik hogyan és milyen mértékben bocsájtják művüket a közönség rendelkezésére. A neve is ezt a játékot tükrözi (left-right), illetve jele is a copyright logója megfordítva.

A copyleft lényege az, hogy a szerző maga dönthet arról, hogy műve szabadon terjeszthető-e, módosítható-e és ha igen, akkor milyen körülmények között érvényesek ezek a feltételek (általában nem kereskedelmi célú felhasználásokra vonatkozik). Ezt a jogi oltalmat a szoftverek esetében az ingyenes és a nyílt forráskódú szoftverek esetében használják, és általában a felhasználás feltételei közé tartozik, hogy mindig fel kell tüntetni az eredeti szoftver készítőjét, és a változtatásokról is értesíteni kell őt, továbbá a módosított szoftvert sem szabad kereskedelmi forgalomba helyezni.

A copyleft licenszek sokasága közül lehet választani, különbség van köztük azt illetően is, hogy a licenszelt munka felhasználásával készült alkotásnak kötelező-e ugyanazt a licenszt viselnie, mint az eredetinek, illetve a licensz az adott alkotás egészére vagy csupán bizonyos részeire lehet érvényes. Általában minden egyes ilyen mű esetében alaposan el kell olvasni a licenszszöveget, mert számos egyedi változattal is találkozhatunk.

2010. november 20., szombat

Budapest IV. kerületi internet kávézók


Budapesten a IV. kerületben a következő internet kávézók találhatóak:


Budapest IV. kerületi netkávézók nagyobb térképen való megjelenítése

Név
Cím
Ízig Net Internetkávézó
Budapest
IV.ker
Bőröndös u. 12.
Szentinet Kávézó
Budapest
IV.ker
Dunakeszi u. 8.
Cafe Five Kávézó
Budapest
IV.ker
Árpád út 53.

A lista folyamatosan frissül.

2010. november 19., péntek

Click2try


A Click2try nyílt forráskódú operációs rendszer, amelyet cloud computinggal lehet futtatni. Nem kell telepíteni a számítógépre semmit, csupán a Click2try oldalán regisztrálni, és már is használható a linux-alapú rendszer. Ugyanúgy telepíthetünk rá alkalmazásokat, mint az offline rendszerekre, kapunk ingyenes tárhelyet is. Tesztkörnyezetnek kiváló, bár egy kicsit lassú. A lényege az, hogy teljesen ingyen kapunk egy virtuális gépet (az egyetlen megszorítás az, hogy egyszerre mindenkinek csak egy gépe lehet), és máris lehet használni bármire. Nem kell a telepítésre várni, nem kell hozzá semmilyen külső erőforrás.

A virtualizáció, a cloud computing és a nyílt forráskódú operációs rendszerek összekapcsolása még csak most kezdődött, valószínűleg éppen paradigmaváltás előtt állunk a számítógép-használatot illetően.

2010. november 18., csütörtök

Adium


Az Adium egy gyors és ingyenes IM kliens Mac OS X-re. Telepítése egyszerű, és a legtöbb chat és üzenetküldő alkalmazást (AIM, ICQ, Jabber, MSN, Yahoo! Messenger, Google Talk, Bonjour, Gadu-Gadu, Novell Groupwise, Lotus Sametime) támogatja. Megjelenítése HTML-es, ezért testreszabható, egyszerre több fület is tud kezelni, támogatja a fájlcserélést és a kódolt chatet is. Viszont magyar felülete még nincs.

2010. november 17., szerda

Budapest II. kerületi internet kávézók


Budapesten a II. kerületben a következő internet kávézók találhatóak:


Budapest II. kerületi netkávézók nagyobb térképen való megjelenítése

Név
Cím
Don Pepe
Budapest
II.ker

Árpád fejedelem útja 8.

Városfal Vendéglő
Budapest
II.ker
Bakfark Bálint utca 2.
Sunny Biszto
Budapest
II.ker
Bem rktp. 30.
Remiz Étterem
Budapest
II.ker
Budakeszi út 5.
Rustica
Budapest
II.ker
Erőd utca 9.
Net-Klub Internet kávézó
Budapest
II.ker
Frankel Leó út 11.
Caramel Étterem és Bár / Zenegaléria
Budapest
II.ker
Hűvösvölgyi út 138.
Rembrandt Kávézó és Cukrászda
Budapest
II.ker
Hűvösvölgyi út 205.
Promenád Café
Budapest
II.ker
Lövőház utca 1-5.
Kilimanjaro Café Restaurant
Budapest
II.ker
Lövőház utca 2-6.
Menta Terasz
Budapest
II.ker
Margit körút 14.
Ping Kínai Étterem
Budapest
II.ker
Moszkva tér 6.
Bukhara Bár Üzbég Étterem
Budapest
II.ker
Ördögárok út 174.
Replika Café
Budapest
II.ker
Tölgyfa út 26.

A lista folyamatosan frissül.

2010. november 16., kedd

E-business


E-üzlet, elektronikus üzletvitel.
A kizárólag elektronikus adatátvitelen alapuló üzleti ügyintézésre utaló kifejezés.
Eredetileg az interneten elérhető web-alapú vásárlás elnevezésére használt fogalom, melyet az IBM kezdett el népszerűsíteni.
A kifejezés megalkotása előtt is léteztek több olyan technika, elem, mely részeiben, vagy egészében megvalósítja az elektronikus kereskedelmet(például a bankok, vállalatok közötti kereskedelmi kapcsolat, elektronikus adatcsere, egyes ma is használatos elektronikus fizetési megoldások).
Az elnevezés bevezetése az új kereskedelmi mód megszületése miatt lett indokolt a 90-es évek elején, mert megalkotói úgy gondolták, hamarosan majd mindenki így bonyolítja le vásárlásai jelentős részét.
Az eredeti meghatározás jellemzői:
  • Kizárólag áru vagy szolgáltatás hirdetése, megrendelése kiskereskedelmi viszonylatban.
  • Az árut vagy szolgáltatást értékesítő céget képviselő rendszer és a vásárló (természetes személy) közötti kapcsolat.
  • Kizárólag internetes web-elérés útján.
Mára már nem csak termékek internet-alapú eladását és vásárlását foglalja magában, hanem vevőszolgálatot, üzleti partnerekkel való együttműködést is.
Olyan üzleti modell, mely segítségével a gazdaság szereplői az üzleti ügyeiket elektronikus úton, interneten keresztül intézhetik.
Bármilyen céges folyamat lehet az e-business része, akár az elektronikus levelezés is.
Az e-business kifejezés nem keverendő össze az e-commerce fogalmával, ami az e-business eredeti meghatározásának mai megfelelője, tehát kifejezetten az áruk, szolgáltatások internetes kereskedelme.
E-business megoldások megvalósításával ma már szinte minden szoftvergyártó foglalkozik, melyek nagy száma miatt azok felsorolásától eltekintünk.
Érdemes azonban megemlíteni néhányat a legelterjedtebbek közül:
  • IBM Content Manager
  • SAP

2010. november 15., hétfő

Budapest XVIII. kerületi internet kávézók


Budapesten a XVIII. kerületben a következő internet kávézók találhatóak:


Budapest XVIII.kerületi netkávézók nagyobb térképen való megjelenítése

Név
Cím
Articum Kávézó
Budapest
XVIII.ker
Ady Endre utca 87.
First Coffee Kávézó és Cukrászda
Budapest
XVIII.ker
Gyömrői út 99.
Laki-Téka
Budapest
XVIII.ker
Lakatos út 9.
G.P.C.S. Internet és LANklub
Budapest
XVIII.ker
Üllői út 568.

A lista folyamatosan frissül.

Archiválás


Az archiválás az a folyamat, amelynek során fájlokról, adatbázisokról biztonsági másolat készül. Abban az esetben hasznos, ha a számítógép vagy a tárolóeszköz megsérül, ugyanis ebben az esetben a másolatokból visszaszerezhetjük a szükséges anyagokat.
Az archiválásnak két nagy csoportja van, a helyi és az internetes tárolás.
A helyi archiválás egyik gyakori módja az, hogy a felhasználó külső hordozóra menti ki a gépen levő anyagot. A biztonsági mentés történhet egy speciális merevlemezre is, amelynek az archiválás az egyetlen szerepe. A lényeg az, hogy a nagyon fontos anyagokat érdemes naponta, de legalább hetente archiválni.
Az internetes archiválásra már számos szolgáltatás létezik: lényegük az, hogy a felhasználó számára tárhelyet biztosítanak, ahova feltöltheti adatait. Már ingyenes szolgáltatók is működnek, ilyen például a Mozy.

2010. november 14., vasárnap

Donald A. Norman


Donald A. Norman a webergonómia egyik elismert szaktekintélye. Jelenleg a Jakob Nielsennel közösen alapított tanácsadó cégüket, a Nielsen Norman Group-ot vezeti, és a Northwestern University tanára.

Tanulmányait számítástechnika és filozófia szakon végezte, majd a Harvardon tanult a Kognitív Tudományok Központban. Ezután pszichológiát kezdett tanítani a University of Californián. 1995-tÅ'l az Apple munkatársa, majd a Hewlett-Packard-nál dolgozott. 1998-ban Nielsennel megalapítják saját cégüket.

Könyvei jórészében a használhatóság és a kognitív pszichológia kérdéseivel foglalkozik. Ezek közül a fontosabbak:

  • The Design of Future Things (2007)
  • Emotional Desgin (2004)
  • The Invisible Computer (1998)
  • Things That Make Us Smart (1993)
  • Turn signals are the facial expressions of automobiles (1992)
  • The Design of Everyday Things (1988)
  • Learning and Memory (1982)
  • Memory and Attention (1977)

Blue ray


Blue ray


A Blue-ray Disc BD, a DVD utódjának szánják, egy nagy kapacitású optikai tároló-eszköz. A Blu-ray lemezek sokáig versenyeztek a HD-DVD lemezekkel, ugyanis a piaci szereplők közel azonos arányban álltak a két formátum mellett. Majd a verseny eldőlt, mikor a Warner 2008 elején állást foglalt a Blu-ray mellett, majd őket követte a Sony (Sony Playstation-ök Blu-ray olvasóval lettek ellátva), a Toshiba. Mára már az összes nagy szórakoztató elektronikai termékeket gyártó cég piacra dobta a Blu-ray lejátszóit.
A Blu-ray lemezek kapacitása 50 GB, ami már Full-HD-s filmek tárolását is lehetővé teszi.

2010. november 13., szombat

Codec


A codec a „compression-decompression" rövidítéséből jött létre, és olyan algoritmust tartalmazó program, amely lehetővé teszi a nagy méretű fájlok takarékos lejátszását. Így például az olyan nagyméretű fájlok, mint a videók tárolása tömörítéssel történhet, és a médialejátszók a codecet használatával a videót lejátszás előtt kitömörítik.

Számtalan codec létezik audio- és videófájlokra is. A médialejátszók kiválasztásánál az is fontos szempont, hogy hányféle algoritmust ismer. Ha hiányzik valamelyik codec, le lehet tölteni, de ez a felhasználó számára bosszantó lehet.

A codec (encoder-decoder) azt a számítógépbe beépített integrált áramkört is jelenti, amely az analóg-digitális, digitális-analóg átalakításról is gondoskodik. Ilyen áramkört találunk például a modemekben is.

DSLAM


A DSLAM (Digital Subscriber Line Access Multiplexer) egy olyan hálózati eszköz, amely több előfizetői DSL vonalat egyenesen a gerinchálózatra csatlakoztat a gyorsabb internetkapcsolat érdekében. A DSLAM felelős az alsó frekvenciatartományban zajló analóg beszélgetések és a felső tartományban áramló digitális adatok szétválasztásáért is. Az analóg beszélgetéseket áramkörkapcsolt rendszerek, a digitális jeleket pedig ATM vagy IP alapú rendszereken keresztül továbbítja a gerinchálózat felé.

2010. november 12., péntek

Adathalászat


Az adathalászat (phising) olyan bűntény, amelynek során felhasználóneveket, jelszavakat, bankkártya adatokat szereznek meg arra jogosulatlanok. A módszer az, hogy az eredeti weboldalhoz nagyon hasonló másolatot hoznak létre, amely apró, de ugyanakkor fontos részletekben különbözik az eredetitől. A felhasználó, ha nem elég figyelmes, akkor egy ilyen oldalon megadhatja adatait egy olyan harmadik fél számára, aki aztán ezekkel visszaél. Az adathalászat tulajdonképpen a digitális írástudás alacsony fokát, a webes technológiák nem megfelelő elsajátítását használja ki a felhasználók átverésére. Az adathalászat ma már törvény által büntetett tettnek számít, és az ellenintézkedések magukban foglalják a felhasználók tájékoztatását és a különféle technikai biztonsági fejlesztéseket.
Az adathalászat többféle módon is történhet: manipulálhatják a linkeket, amelyek tulajdonképpen nem is arra a weboldalra mutatnak, amelyet a felhasználó el akar érni. Amiután a hamis oldalra érkezik, a felhasználó éppen úgy adja meg a különféle adatait, mint azt az eredeti oldalakon tenné. Az adatok ellopása történhet anyagi megfontolásból (pl. bankszámla adatai), de gyakran identitások eltulajdonítását is szolgálhatja (ilyen a közösségi oldalak profiljain szereplő adatoknak a begyűjtése).

Analóg


Az analóg jel olyan folyamatos jel, amelyben a jel ideje egy valós idő pontos leképezése. Ebben az értelemben az analóg jel egy valós egység duplikálása, másolása, eltérően a digitális jeltől, amely megbontja ezt a folyamatosságot és diszkrét, bináris formában továbbítja a valós egységet.
Az analóg jel továbbításához a feszültséget és különféle frekvenciatartományokat használják ki. Az analóg jel bármilyen információ továbbítására alkalmas, gyakran a jel olyan fizikai környezeti változásokat rögzít, mint a hang, a fény, a hőmérséklet, a nyomás alakulásai. Ugyanakkor az analóg jel továbbításakor könnyen sérülhet, ezért minősége nem mindig megbízható.
Az analóg jeltovábbítás korlátja ugyanaz, mint a digitálisé: a felbontás és a sávszélesség. Az analóg jel felbontása nehezebben ellenőrizhető, ezért a részletek pontosságát illetően megbízhatatlanabb, mint a digitális. Az analóg csatornák másik hibája az állandó zaj, amelyet teljes mértékben nem lehet kiküszöbölni, ez is hozzájárul a továbbított információ romlásához.

2010. november 11., csütörtök

EDGE


Az EDGE (Enhanced Data GSM Environment) a GSM vezetéknélküli szolgáltatás gyorsabb változata, ami 384 Kbit/s-os sebességgel képes adatot továbbítani. Ezzel lehetővé teszi, hogy a felhasználók multimédiás tartalmakat is küldhessenek és fogadhassanak, illetve más szélessávú alkalmazásokat is használhassanak. Az EDGE protokoll a GSM-re épül rá, ugyanazt a keretstruktúrát alkalmazza. A kereskedelmi forgalomba 2001-ben került be, és úgy vélik, hogy egy lépéssel közelebb vitt az UMTS megvalósítása felé.


2010. november 10., szerda

ASCII


ASCII

Minden számítógép használ valamilyen karakterkészletet. Ez legalább (az angol) 26 nagybetű, 26 kisbetű, 0-tól 9-ig a számjegyeket és egy sor speciális szimbólumokat, mint pl. szóközt, pontot, mínuszjelet, vesszőt, kocsi vissza jelet tartalmazza.


Ahhoz, hogy a számítógépben tárolni tudjuk ezeket a karaktereket, mindegyikhez hozzá kell rendelni egy számot: pl. a=1, b=2, …, z=26, +=27, -=28. A karakterek számokra történő leképezését karakterkódnak nevezzük.
Alapvető fontosságú, hogy az egymással kommunikáló számítógépek ugyanazt a kódot használják, különben nem értik meg egymást. Ezért szabványokat dolgoztak ki.


Az egyik legfontosabb, széles körben elterjedt szabvány az ASCII (American Standard Code for Information Interchange, az információcsere amerikai szabványos kódrendszere). Minden ASCII karakter 7 bites, vagyis összesen 128 karakter lehet. A 0 és 1F (hexadecimális) közötti kódok vezérlőkarakterek, amelyek nem nyomtathatók.


Sok ASCII vezérlőkaraktert eredetileg adatátvitelre szántak. Pl. egy üzenet állhat egy SOH (Start of Header, fejléc kezdete) karakterből, fejlécből, az üzenet szövegéből, egy ETX (End of Text, szöveg vége) karakterből, végül egy EOT (End of Transmission, átvitel vége) karakterből. A gyakorlatban azonban a telefonvonalakon és hálózatokon keresztül küldött üzeneteket egészen máshogy állítják össze, így az ASCII vezérlőkaraktereket már nem nagyon használják.


Az ASCII nyomtatható karakterek egyértelműek. Szerepelnek közöttük az angol nagybetűk, kisbetűk, számjegyek, írásjelek és néhány matematikai szimbólum.


Hexadecimális
kód
Név Jelentés
0 NUL Null
1 SOH Start of Heading(Fejléc kezdete)
2 STX Start of Text (Szöveg kezdete)
3 ETX

End of Text ( Szöveg vége)

4 EOT End of Transmission (Átvitel vége)
5 ENQ Enquire (Tudakozódás)
6 ACK ACKnowledgement (Nyugta)
7 BEL Bell (Csengő)
8 BS BackSpace (Törlés)
9 HT Horizontal Tab (Vízszintes tabulátor)
A LF Line Feed (Soremelés)
B VT Vertical Tab (Függőleges tabulátor)
C FF Form Feed (Lapdobálás)
D CR Carriage Return (kocsi vissza)
E SO Shift Out (Valtókikapcsolás)
F SI Shift In (Váltóbekapcsolás)
10 DLE Data Link Escape (Vezérlőkarakter)
11 DC1 Device Control 1 (Eszközvezérlő 1)
12 DC2 Device Control 2 ( Eszközvezérlő 2)
13 DC3 Device Control 3 ( Eszközvezérlő 3)
14 DC4 Device Control 4 ( Eszközvezérlő 4)
15 NAK Negative ACKnowledgement (Negatív nyugta)
16 SYN SYNchronous idle ( Szinkronjel)
17 ETB End of Transmission Block (Átviteli blokk vége)
18 CAN CANcel (Visszavonás)
19 EM End of Medium (Adathordozó vége)
1A SUB SUBstitute (Helyettesítés)
1B ESC ASCape (Vezérlőkód)
1C FS File Separator (Fájlelválasztó)
1D GS Group Separator (Csoportelválasztó)
1E RS Record separator (Rekordelválasztó
1F US Unit Separator ( Egységelválasztó)

Az ASCII karakterkészlet

Hexa-
dec.
kód
Karak-
ter
Hexa-
dec.
kód
Karak-
ter
Hexa-
dec.
kód
Karak-
ter
Hexa-
dec.
kód
Karak-
ter
Hexa-
dec.
kód
Karak-
ter
Hexa-
dec.
kód
Karak-
ter
20 (szóköz) 30 0 40 @ 50 P 60 ´ 70 p
21 ! 31 1 41 A 51 Q 61 a 71 q
22 " 32 2 42 B 52 R 62 b 72 r
23 # 33 3 43 C 53 S 63 c 73 s
24 $ 34 4 44 D 54 T 64 d 74 t
25 % 35 5 45 E 55 U 65 e 75 u
26 & 36 6 46 F 56 V 66 f 76 v
27 ' 37 7 47 G 57 W 67 g 77 w
28 ( 38 8 48 H 58 X 68 h 78 x
29 ) 39 9 49 I 59 Y 69 i 79 y
2A * 3A : 4A J 5A Z 6A j 7A z
2B + 3B ; 4B K 5B 6B k 7B {
2C , 3C < 4C L 5C 6C l 7C |
2D - 3D = 4D M 5D ]6B k 7B {
2C , 3C < 4C L 5C 6C l 7C |
2D - 3D = 4D M 5D '">? 6D m 7D }
2E . 3E > 4E N 5E ^ 6E n 7E ~
2F / 3F ? 4F O 5F _ 6F o 7F DEL

ASCII karakterkészlet (folytatás)