Másnéven formázás az a folyamat, melynek során az adatok fogadásához, tárolásához és azok visszakereséséhez szükséges adat-nyilvántartási rendszer alapjait hozzuk létre a háttértárolón (floppy disc, merevlemez, pendrive, memóriakártya) vagy annak valamelyik partícióján.
Kialakítja a merevlemez felszínét, beállítja a szektorok elejét és végét, ezzel meghatározva a későbbi adattárolás helyét.
Ez a fajta formázás nem csak egy partícióra, hanem a teljes háttértárolóra érvényes. Ezt a folyamatot a merevlemez gyártója végzi el, az így formázott háttértár adatok tárolására még nem alkalmas.
Más néven logikai formázás. Ennek során tudjuk felkészíteni a háttértárolót, vagy annak valamelyik a partícióját a kíván fájlrendszer használatára, a folyamat létrehozza az úgynevezett boot szektort, a fájlok szervezésének tábláját(MFT tábla NTFS, FAT tábla FAT, FAT32 stb. rendszer esetén) és a gyökérkönyvtárat.
Az ilyen formázás esetén az esetlegesen a merevlemezen lévő adatok, fájlok fizikailag nem törlődnek, de a fájlszervezési tábla megváltozása miatt elérhetetlenné válnak, így az általuk használt szektook "szabad" besorolást kapnak, így felülírhatókká válnak.
Bizonyos segédprogramok segítségével az ilyen fájlok és könyvtárak (amennyiben az általuk használt szektor még nem lett felülírva) visszaállíthatók.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése